Praca malarza jest bardzo ważna, wszak, wbrew pozorom, jest niezwykle skomplikowana i trudno wykonać ją samodzielnie. Owszem są osoby, które podejmowały się malowania czy nakładania gładzi na ściany, ale efekt tego był mizerny, choć to mało powiedziane. Warto pamiętać, że malarz nie używa tylko pędzli, a jego sprzęt jest naprawdę imponujący. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, co każdy dobry malarz powinien mieć na wyposażeniu. Dzięki temu jego praca będzie najbardziej precyzyjna.
Pędzel nie jedno ma imię
Dobry malarz ma nie tylko pędzel, ale całą i to bardzo dużą kolekcję pędzli. Do malowania farbami olejnymi czy też z dodatkiem rozpuszczalnika najczęściej stosuje się pędzle z włosiem naturalnym, np. z wiewiórki, kozy czy kucyka, gdyż nie zmieniają one struktury włosia. Pędzli z włosiem syntetycznym, a więc z poliestru i polipropylenu najczęściej używa się do farb wodorozcieńczalnych. Dostępne jest także włosie syntetyczno-naturalne, które przede wszystkim zapewnia maksymalną precyzję pracy i jest wprost niezastąpione do farb wodnych i olejnych. Warto zauważyć, że pędzle mogą mieć różne kształty, co także wpływa na dokładność pracy. Otóż pędzle kątowe, płaskie sprawdzają się do malowania urządzeń, np. piecyków czy kaloryferów. Pędzle płaskie, czyli inaczej angielskie są uniwersalne i nadają się do różnych powierzchni. Dostępne są także modele okrągłe, które przede wszystkim wykorzystuje się do malowania najmniejszych detali. Do malowania dużych powierzchni wykorzystujemy pędzle płaskie, grube. Alternatywą dla pędzli są wałki malarskie, przy czym większość specjalistów stawia jednak na pędzle.
Rusztowanie rzecz ważna
W pracy wbrew pozorom malarze nie wykorzystują tylko drabin, lecz potrzebują także sprzętu takiego jak rusztowania aluminiowe. Dzięki nim można znacząco przyspieszyć pracę nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz, np. przy malowaniu elewacji. Ale ich kolejną zaletą jest stabilizacja i bezpieczeństwo, które zapewniają, choćby dzięki zastosowaniu barierek ochronnych. Tutaj polecamy Wam rusztowanie aluminiowe Delta-Bud.eu to firma, która oferuje doskonałej jakości modele na korzystnych warunkach najmu. W miejscach trudno dostępnych, np. przy malowaniu wnętrz kościołów malarze wykorzystują również podesty ruchome, które gwarantują precyzję pracy.
Szlifierka i papier ścierny – niezbędny ekwipunek dla malarza
Każdy malarz w swojej pracy chciałby malować tylko idealnie równe ściany. Jednak rzeczywistość jest znacznie inna i gdy specjalista przybywa na miejsce zazwyczaj jego oczom ukazują się krzywe, nierówne czy popękane ściany. Dlatego też przed malowaniem musi najpierw zająć się ubytkami. Tu potrzebna będzie mu nie tylko szpachla, ale również papier ścierny. Najpierw ścianę trzeba oczyścić i wyrównać, zwłaszcza jeśli będzie na niej klejona tapeta papierowa. Ale żeby przyspieszyć usuwanie starej farby warto dodatkowo zastosować szlifierkę, dzięki temu bardzo łatwo można pozbyć się nawet grubej warstwy starej farby. Często jest to konieczne, kiedy chce się diametralnie zmienić kolor, a nowa farba nie daje odpowiedniego krycia i stara może przez nią przebijać.
Dobre zabezpieczenia i mocne kleje są ważne
Wiele osób nie decyduje się jedynie na malowanie ścian, ale wybiera również tapetowanie. Jak wiadomo ta praca wymaga odpowiednich warunków. Nie może być ani zbyt ciepło ani zbyt wilgotno, a praca musi być wykonywana sprawnie, zwłaszcza jeśli malarz-tapeciarz nie używa tapety winylowej, w przypadku której możliwe są jeszcze poprawki, a inny, bardziej wymagający rodzaj tapet. Koniecznie musi dobrać odpowiedni klej i sporządzić go w odpowiednich proporcjach. Potrzebne będą również profesjonalne pędzle przeznaczone do nakładania kleju. Bardzo często klienci życzą sobie by sufit i ściana pomalowane były w innym kolorze, a górna część ściany, podobnie jak sufit była biała, co daje efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie taśm malarskich, aby uniknąć nierówności. Tego rodzaju produkty służą również do zabezpieczenia elementów znajdujących się blisko ścian, a więc framug czy ram okiennych, a także listw przypodłogowych czy przysufitowych.
Jeżeli zastanawiacie się czy warto zostać malarzem, to musicie pamiętać, że ta praca wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także precyzji i dużej dawki cierpliwości. Jeżeli brakuje Wam którejś z tych cech, to nie jest to zawód dla Was.