Czy styl industrialny wciąż ma swoich zwolenników? Co właściwie oznacza to pojęcie i jakie zastosowanie znajduje w nim aluminium, ocynk czy inne materiały? Te i inne kwestie warto rozważyć przy okazji wskazywania na oczywiste zastosowania tych komponentów.
Okazuje się bowiem, iż cynk, aluminium oraz farby przeznaczone do ich pokrywania są nie tylko w sferze zainteresowań osób pragnących odremontować lokal przemysłowy. Jak jeszcze można te komponenty wykorzystać?
Przemysłowa estetyka?
Początki stylu industrialnego datuje się na połowę ubiegłego wieku. Powodem jego popularności w Stanach Zjednoczonych były wówczas ograniczenia finansowe związane z niedawnym powojennym kryzysem i recesją. Ponieważ poprzemysłowe pustostany, jak i porzucone w fabrykach materiały były dostępne – postanowiono z nich uczynić użytek. Można zatem powiedzieć, iż nowy trend wykorzystujący m.in. cynk, aluminium oraz farby w metalicznych kolorach powstał przypadkiem. W Polsce pojawił się już jako koncepcja architektoniczna – jednak o wiele później. Styl industrialny łączący nowoczesność i surowość wnętrza z materiałami dawniej stosowanymi głównie w przemyśle ma swoich licznych zwolenników.
Wnętrza takie są na ogół praktycznie urządzone, zapewniają wiele przestrzeni, łatwiej też utrzymać w nich porządek. Aspekt postmodernistyczny również ma znaczenie – zauważmy, że w większości projekty te wymagają sporych nakładów finansowych. A jednak z pomocą farb do ocynku i aluminium można stworzyć efekt nowoczesnego, industrialnego loftu – nawet jeżeli aktualnie dysponujemy jedynie niewielkim metrażem.
Czy można osiągnąć optymalne rezultaty niższym kosztem?
Farbę na ocynk, czyli stal ocynkowaną, aluminium oraz inne gładkie powierzchnie można z powodzeniem zastosować w każdym pomieszczeniu naszego utrzymanego w stylu industrialnym mieszkania. Charakteryzuje ją nie tylko doskonała przyczepność, ale również optymalne krycie. Wszystko to dzięki zastosowaniu polimerów akrylu – odpornych na warunki zewnętrzne, jak i zmiany temperatury wewnątrz. Farba schnie naprawdę szybko – bowiem maksymalnie do 4 godzin i zapewnia dobre krycie już po pierwszej warstwie. Oczywiście w zależności od preferowanego efektu można położyć kolejne. Farbę na ocynk i aluminium można stosować również jako podkład – na przykład pod specjalistyczne farby antykorozyjne, które są zalecane szczególnie w przypadku wnętrz narażonych na występowanie wzmożonej wilgoci bądź też na zewnątrz budynków.
Industrialne wnętrze uzyskane przy pomocy farb do ocynku i aluminium oraz innych akcesoriów warto wzbogacić o dodatkowe elementy:
- wrażenie przestrzenności można zbudować poprzez zastosowanie jasnych kolorów na ścianach (szarości i biele powiększają wnętrze), lustra, jak również jednolite wzory w pomieszczeniach i niewiele akcentów w postaci intensywnych barw (np. kilka czerwonych poduszek, neonowo zielony wazon, kwiat etc.);
- warto wyeksponować takie elementy, jak: cegły, rury z grzejników czy inne aluminiowe elementy – tutaj również przyda się specjalna emalia. W przypadku dekoracji dobrze jest sięgnąć po materiały z recyclingu, ich odnowa nie powinna pochłonąć znacznych nakładów;
Pamiętajmy, że industrialne wnętrze ma charakteryzować przede wszystkim funkcjonalność. W cenie jest jednak prostota – geometryczne wzory, jasny rozkład pomieszczeń – wszystko to ma wpływ na ostateczny odbiór naszej architektonicznej wizji. Poza jednak aspektem wizualnym istotny jest również komfort. Mimo, iż kolorystyka oraz niewielka ilość mebli wskazują na pewną surowość nie warto kierować się jedynie artystycznym wymiarem.
białe wnętrza to bardzo bezpieczne rozwiązanie 😉