Naturalną koleją losu jest fakt, że meble w trakcie eksploatacji zużywają się i po prostu niszczeją, tracąc swój pierwotny blask. Co zrobić w takiej sytuacji? Spokojnie, to jeszcze nie koniec świata i niekoniecznie musisz wymienić meble na nowe. Coraz popularniejszym rozwiązaniem pozostaje renowacja mebli i ich odświeżenie, a zabiegi takie można zlecić specjalistom lub zrobić je we własnym, domowym zaciszu.
Do najczęściej odnawianych mebli należą stoły z krzesłami. Oczywiście sposoby renowacji różnią się w zależności od użytego materiału, jednak zabiegi pielęgnujące i odnawiające z powodzeniem możemy zrobić sami. To nie tylko kreatywne zajęcie, ale również wielka satysfakcja, gdy zobaczy się zaskoczenie na twarzach bliskich, gdy spojrzą na stary mebel, który będzie wyglądał jak nowy. W końcu nic nie smakuje tak dobrze jak efekty własnej ciężkiej pracy i niczego tak bardzo nie doceniamy.
Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy?
Przed renowacją warto podjąć decyzję, czy odświeżamy mebel w kierunku jego pierwotnego wyglądu, czy jednak chcemy wprowadzić pewne modyfikacje. Następnie należy skompletować narzędzia i produkty, które będą nam niezbędne w tym procesie. Skrupulatne przygotowanie pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko czas, ale również nerwy, gdy czegoś nam zabraknie. Skupimy się na renowacji najbardziej popularnych rozwiązań, czyli mebli drewnianych. Pierwszą czynnością po przygotowaniu stanowiska pracy powinno być oczyszczenie mebla, które może odbyć się przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego o delikatnej strukturze, dzięki czemu nie uszkodzimy mebla i pozbędziemy się warstwy brudu i starej farby.
Warto zwrócić uwagę na to, czy mebel wykonany jest z litego drewna, czy fornirowany, ponieważ warstwa forniru jest cienka i należy wtedy być jeszcze bardziej delikatnym, by w całości jej nie zerwać. Kolejnym krokiem powinno być odkurzenie stołu, które nazywamy odpyleniem, dzięki czemu usuniemy drobinki, które powstały w trakcie usuwania wierzchniej warstwy. Jeżeli w meblu powstaną ubytki możliwe, że niezbędne będzie posłużenie się specjalną masą szpachlową do drewna. Następnie konserwujemy meble i pokrywamy je farbą w pierwotnym odcieniu lub w nowej wersji. Ostatnim krokiem powinno być zabezpieczenie warstwy farby specjalnym olejem lub lakierem i można cieszyć się starym, ale jednak nowym zestawem mebli.