Jak wieszać obrazy – 4 zasady, którymi warto się kierować

jak wieszac obrazy

Obrazy do salonu, do kuchni, łazienki – to świetny pomysł na zagospodarowanie ścian. Płótna sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu. Nadają im charakteru i często przekształcają smutną i pustą ścianę w wyjątkowe arcydzieło. Sęk w tym, aby po pierwsze – wybrać dobry obraz, a po drugie odpowiednio go zawiesić. Tutaj pomocne będzie kilka wskazówek.

Zawieszanie obrazów – gabaryty mają znaczenie

Po pierwsze i najważniejsze, musimy znaleźć odpowiedni wzór oraz wielkość obrazu. Warto takich szukać w galerii sztuki, gdzie nie tylko jest ich duży wybór, ale także możemy liczyć na fachowe doradztwo. Warto, aby dany obraz pasował nie tylko do ściany, ale i do charakteru całego wnętrza.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć to, jak dużo miejsca możemy przeznaczyć na dany obraz czy grafikę. Jeśli planujemy je w małych przestrzeniach, wówczas nie stawiajmy raczej na mapy, wieloczęściowe płótna czy abstrakcje. Te nie prezentują się dobrze w małych rozmiarach (gdzie najdłuższy bok ma poniżej metra), ponieważ są mało czytelne. Im mniejsze wnętrza, tym drobniejsze elementy powinny pojawić się w domowej galerii.

Szerokość obrazu musi być dopasowana do zamierzonego efektu

Obrazy umożliwiają zmianę proporcji pomieszczenia dzięki tak zwanym optycznym sztuczkom. W praktyce oznacza to, że zarówno pojedyncze obrazy, jak i całe galerie możemy zawieszać w ten sposób, aby sprzyjały wizualnemu odbiorowi danego wnętrza. Dajmy na to, podłużne obrazy o horyzontalnie ułożonym wzorze świetnie odnajdą się w ciasnym pokoju. Dzięki nim będzie on wydawał się być znacznie szerszy niż w rzeczywistości.

Jeśli nie do końca wiemy, jakiej wielkości obrazy będą pasowały do naszego mieszkania, jest na to sposób. Wystarczy arkusz papieru o wymiarach planowanego obrazu czy elementów galerii. Następnie należy przykleić go w przeznaczonym na ten cel miejscu i ocenić efekt.

Omijaj miejsca narażone na wilgoć

Kuchnia i łazienka, to przestrzenie szczególnie narażone na działanie wilgoci. Mowa przede wszystkim o miejscach tuż nad zlewozmywakiem czy też kuchenką. Nawet, kiedy regularnie w nich wietrzymy, gromadząca się para wodna może z powodzeniem uszkodzić obrazy, ponieważ bardzo źle wpływa ona zarówno na farby, jak i na płótno – o drewnianych ramach oraz krosnach już nie wspominając. Jeśli więc naprawdę zależy nam, aby te przestrzenie zdobiły dekoracje ścienne, postawmy na nadruk wykonany na płycie plexi czy też na szkle.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.