Oświetlenie ma znaczenie – ale jakie będzie najlepsze w pokoju dziecka?

oswietlenie w pokoju dziecka

Urządzenie pokoju dziecka w funkcjonalny sposób, zapewniający wygodę i bezpieczeństwo jest priorytetem rodziców. Oczywiście poza doborem rodzaju wykończenia, czyli zmywalnych farb, czy antypoślizgowych podłóg, a także mebli z wyoblonymi brzegami istotne znaczenie ma również dobór odpowiedniego oświetlenia. Zatem, jakie będzie najlepsze do pokoju dziecka?

Co jest istotne przy dobieraniu oświetlenia do pokoju dziecka?

Przede wszystkim oprawy świetlne w pokoju dziecka, zwłaszcza małego dziecka nie powinny być otwarte. Zamknięte będą rozpraszać światło, a tym samym tworzyć przyjemniejszą atmosferę, a przy tym nie będą razić oczu. Na pewno nie można wybierać otwartych halogenów, które pod tym względem są najgorsze. Najlepiej sprawdzą się źródła światła LED i OLED. Te drugie coraz częściej pojawiają się wśród dostępnych modeli oświetlenia. Żarówki LED będą równie dobrym wyborem, jednak warto pamiętać o kilku ważnych aspektach, czyli doborze mocy żarówki, a także kąta świecenia, czy wreszcie temperatury barwowej.

Jaka barwa oświetlenia będzie odpowiednia do pokoju dziecka?

Oczywiście w przypadku wszystkich sypialni zawsze należy wybierać ciepłe odcienie światła gdyż to one pozytywnie wpływają na nasz nastrój i pozwalają się zrelaksować. Nie oznacza to jednak, że światło zimne jest bezużyteczne. Takie żarówki LED przydadzą się w miejscu nauki, w przypadku pokoju większego dziecka. Przede wszystkim chłodniejsze światło, nie musi być bardzo zimne, epiej wpływa na koncentrację i uwagę, zatem sprzyja efektywnej nauce. Światło znajdujące się na środku pokoju powinno rozpraszać się na całe pomieszczenie, ale to nie jedyne miejsca, gdzie należy umieścić źródła światła.

Gdzie i w jaki sposób rozmieścić źródła światła w pokoju dziecka?

W pokoju dziecka musi panować przyjemna atmosfera. Dlatego należy je budować odpowiednio rozmieszczonym oświetleniem tworzącym sceny światła. Poza główną lampą wiszącą, która nie powinna znajdować się zbyt nisko, warto zadbać o oświetlenie peryferyjne i punktowe. Zatem kinkiety na ścianach umieszczone po dwóch stronach biblioteczki będą dobrym pomysłem. Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie oświetlenia listwowego, przypodłogowego lub przysufitowego. Zwłaszcza to pierwsze zwiększy funkcjonalność pokoju w godzinach wieczornych i sprawi, że nie będzie trzeba korzystać cały czas z głównego źródła światła. Jeśli o nie idzie to zamiast lampy wiszącej sprawdzą się oczka led w suficie podwieszanym. Taki element jest zawsze ciekawym urozmaiceniem architektonicznym każdego pokoju. Jednocześnie oświetlenie do domu może posiadać funkcje ściemniania, która pozwala sterować natężeniem światła, co przydaje się kiedy dziecko chce się zdrzemnąć czy pójść spać, a jednocześnie nie lubi lub boi się ciemności. Chociaż ze strachem dziecka można walczyć również na wiele innych sposobów, a mianowicie decydując się także na oświetlenie dekoracyjne.

Dekoracyjne oświetlenie do pokoju dziecka

Aby pokój dziecka był jak z bajki ważne są nie tylko zabawki czy kolorowe ścienne dekoracje, ale również oświetlenie. Można chociażby wybrać kolorowe żarówki led, które mogą zostać umieszczone w kinkietach. Żółta, zielona czy też czerwona barwa światła nada wnętrzu zupełnie inny wyraz. Oczywiście można wybrać również oświetlenie do domu, którego barwą można sterować. Wśród niego znajdzie się również klasyczna, ciepła barwa światła, co daje większe możliwości. To nie wszystko na co może Cię stać, jeśli chodzi o świetlne dekoracje. Świetnie sprawdzą się wszak kulki ledowe, które mogą oplatać stojącą lampę albo wezgłowie łóżka. Tu oczywiście najlepiej sprawdzą się diody zasilane bateryjnie.

Nie potrzeba energii elektrycznej, żeby uzyskać światło, wszak można wykorzystać fluorescencję. Zatem naklejane na sufit fluorescencyjne gwiazdki również świetnie się sprawdzą i sprawią, że ciemność nie będzie dla dziecka już taka straszna. Oprócz tego obok łóżka mogą znaleźć się niewielkie lampki nocne w bajkowych kształtach. Lampka biedronka albo kwiatek czy podświetlany samochodzik z pewnością spodobają się dziecku. Zatem oświetlenie dziecięcego pokoju wymaga dobrego planu. Trzeba stworzyć funkcjonalne strefy, z których dziecko chętnie będzie korzystać.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.