Układanie paneli podłogowych samemu. Czy to trudne zadanie?

podlogaWśród najróżniejszych prac wykończeniowych, z którymi mamy do czynienia podczas aranżacji wnętrz domu czy mieszkania, jest układanie podłóg. Najpopularniejszym materiałem, który jest stosowany w pokojach, w przedpokoju, a nawet w kuchni, są panele podłogowe. To materiał przyjemny w układaniu, dzięki któremu szybko otrzymamy podłogę elegancką i funkcjonalną.

Chcąc mieszkać komfortowo, wybieramy takie rozwiązania, które zapewnią nam pełną funkcjonalność pomieszczeń, sprawią, że łatwo będzie nam utrzymać czystość, a także nie dokonywać szybko prac remontowych.

Podłogi, z racji swojej powierzchni są tym elementem, obok którego po prostu nie możemy przejść obojętnie. Musimy je wykańczać w taki sposób, aby z jednej strony zapewnić maksymalny komfort, z drugiej zaś odporność na uszkodzenia mechaniczne. Czy układanie paneli podłogowych samemu jest trudne? Co trzeba zrobić, aby podłogę ułożyć dobrze?

Odpowiedni sprzęt to podstawa

Do układania paneli podłogowych będziemy potrzebowali odpowiedniego wyposażenia. Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim:

– ołówek oraz metrówka,
– ostry nóż,
– młotek,
– piła ręczna do cięcia paneli, wyrzynarka, ukośnica,
– wiertarka oraz wkrętarka,
– nożyczki i taśma klejąca.

Od czego zacząć układanie paneli?

Przede wszystkim od oczyszczenia posadzki. Powinna być odkurzona oraz zagruntowana. Następny krok to ułożenie podkładu. Powinien być on dobrej jakości, aby zapobiegać przesuwaniu się podłogi, uginaniu paneli, ich skrzypieniu.

Przed rozpoczęciem układania, warto dokładnie rozmierzyć podłogę, aby uniknąć docinania bardzo małych kawałków, nieestetycznych dziur przy drzwiach lub grzejnikach.

Układanie paneli podłogowych

Aby układanie paneli podłogowych nie było problematyczne, warto kupić dobrej jakości panele, które mają odpowiednią grubość, nie wyginają się, mają dobrze przygotowane połączenia. Dobrym rozwiązaniem jest także pomoc drugiej osoby. Dzięki temu będziemy pewni, że cała podłoga dokładnie będzie do siebie dopasowana.

Panele podłogowe zaczynamy układać od miejsca, w którym podłoga będzie najbardziej widoczna, a kończymy w miejscu, które np. będzie zasłonięte łóżkiem albo meblościanką. Układanie rozpoczynamy od ułożenia pełne rzędu z pełnym paneli, a następny rząd od połowy. Dzięki temu panele będą układane na tak zwaną mijankę.

Rolą mijanki jest nie tylko zapewnienie większej estetyki podłogi, ale również większej stabilności.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.