Młotowiertarka i wiertarka udarowa zdają się być bardzo podobnymi narzędziami, których funkcje pozwalają na ich zamiennie stosowanie. Nie jest to jednak prawda – pomiędzy tymi narzędziami są pewne różnice, które znacząco wpływają na zakres ich zastosowania.
Czym jest wiertarka udarowa?
Wiertarka jest zwykle mniejsza niż młotowiertarka, ma także mniejszą wagę. Stworzona została jako kompaktowe narzędzie o szerokim zastosowaniu przy pracach wykończeniowych, montażowych, instalacyjnych oraz ślusarskich. Zastosowany w wiertarce udar to udar mechaniczny. Siła uderzenia powstaje w wyniku pracy zębatki, po której “skacze” podbijak, uderzający z kolei w wiertło. Prędkość udaru jest wysoka, ale jego moc nie jest zbyt duża. Dzięki udarowi wiertarka szybciej wkręca się w twardy materiał.
Czym jest młotowiertarka?
Młotowiertarka to narzędzie stworzone z myślą o zastosowaniu ogólnobudowlanym. Z jej pomocą można wykonać otwory w twardych materiałach, jak beton, kamień albo żelbeton. Sprawdzi się także przy mniej wymagającym podkuwaniu – np. bruzd w ścianie pod przewody na instalację. Zastosowany w niej udar oparty jest o pneumatykę. Produkowane przez kompresor powietrze pod ciśnieniem naciska na podbijak, umieszczony pod uchwytem na wiertło.
Wiertło przy udarze pneumatycznym uderza rzadziej, ale siła jest większa. Ważne jest także to, że udar przenosi swoją energię jedynie w płaszczyźnie przód-tył, a nie przez obrót dookoła swojej osi. Dzięki temu twarde materiały nie będą pękać pod wpływem wiercenia.
Różnice pomiędzy młotowiertarką a wiertarką udarową
Oba narzędzia służą przede wszystkim do wiercenia otworów, jednak można je także, dzięki różnym akcesoriom, wykorzystać do szlifowania, mieszania zaprawy albo wkręcania. Tutaj zdecydowanie większe zastosowanie ma wiertarka – jeśli więc szukamy uniwersalnego narzędzia, to ona powinna być pierwszym wyborem.
Wiertarka, zwłaszcza z regulacją obrotów oraz możliwością odłączenia udaru, lepiej się sprawdzi także przy wierceniu w bardziej miękkich materiałach, jak drewno. Użycie młotowiertarki, która ma zwykle większą moc, może spowodować, że albo osłabimy okolicę nawiertu albo materiał pęknie. Podobnie jest z wierceniem w różnych metalach: tutaj także wiertarka, pozwalająca zwolnić obroty do ok. 1000 obrotów na minutę, sprawdzi się najlepiej.
Z kolei kucie w ścianie pod położenie instalacji zdecydowanie wymaga użycia młotowiertarki. Stosując wiertarkę, możemy ją szybko uszkodzić.
Co kupić?
Decydując się na określone narzędzie, należy przede wszystkim brać pod uwagę zakres prac, jakie planujemy wykonać. Zdecydowanie bardziej uniwersalna jest wiertarka udarowa, jednak nie przy wszystkich pracach ona się sprawdzi. Z kolei, jeśli nie planujemy wymagającego remontu albo nie pracujemy w kamieniu – młotowiertarka może się kurzyć. Warto pamiętać, że narzędzia można nie tylko kupić, ale także wypożyczyć.