Układy hydrauliczne są wykorzystywane w niemal wszystkich urządzeniach, pracujących na co dzień w różnych gałęziach przemysłu. Nie brakuje ich również w naszym otoczeniu. Chociaż sam pomysł wykorzystywania cieczy lub gazów w charakterze transmiterów mocy liczy sobie już kilka tysiącleci, współczesna technika niebywale rozwinęła te systemy. Ze względu na olbrzymie ciśnienie, którym muszą sprostać oraz trudne warunki pracy, w trosce o ich właściwe funkcjonowanie oraz trwałość musimy zadbać o szereg elementów wchodzących w ich skład. Jednym z najważniejszych z nich są węże hydrauliczne.
Węże hydrauliczne
Węże i przewody hydrauliczne zwykle nie rzucają się w oczy, jednak to często one odpowiadają za niezawodną pracę całego układu. Znajdziemy je niemal wszędzie – ich potencjał jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle, ale również motoryzacji, transporcie ciężkim, lotnictwie, budownictwie czy rolnictwie. Część z nich pracuje w systemach wysokociśnieniowych, a w nich wyjątkowo łatwo o usterki, które mogą doprowadzić do olbrzymich strat i przestojów. Przede wszystkim należy zadbać więc o odpowiednią jakość węży i przewodów oraz dobór właściwych rozwiązań. Większość potrzebnych informacji znajdziemy bezpośrednio na nich. Producenci umieszczają tam m.in. datę produkcji, maksymalne ciśnienie robocze, średnicę oraz spełnianą normę. Zazwyczaj spotkamy się z międzynarodowymi normami ISO, europejskimi EN lub amerykańską normą SAE. Typ węża należy dostosować do typu wykonywanych prac, ciśnienia, któremu będzie musiał sprostać, przewidywanych warunków zewnętrznych, a także cieczy, która będzie odpowiadała za przenoszenie mocy.
Budowa węży hydraulicznych
Węże hydrauliczne składają się z węża, końcówek oraz tulei zaciskowych. Wykonuje się je z gumy z jednym z trzech typów oplotu – oplotem tekstylnym, stalowym lub spiralnym z drutu. Wytrzymałość produktu zależy m.in. od liczby zastosowanych warstw – w przypadku oplotu tekstylnego są to jedna lub dwie warstwy, oplot drutem stalowym może wykorzystywać do trzech warstw, a spiralny oplot z drutu stalowego to cztery lub sześć warstw. Szczególne znaczenie ma również typ i jakość zakucia – obok zakucia prostego, można zastosować również zakucia kątowe, dostosowane do indywidualnych preferencji. Sam proces zakuwania może odbyć się bezpośrednio w zakładzie. Warto powierzyć go sprawdzonej firmie, która właściwie dobierze materiały i zapewni profesjonalne wykonanie usługi. Zakucia powinny spełniać normy i odpowiadać danemu standardowi. Po osadzeniu zakucia, dokładnym czyszczeniu i zaprasowaniu należy także przeprowadzić test ciśnieniowy, który będzie gwarancją bezpieczeństwa. W każdym przypadku wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być dostosowany do konkretnego systemu – możliwy jest dobór produktów, które charakteryzują się ponadstandardowymi właściwościami – większą elastycznością, lepszymi parametrami ciśnieniowymi czy odpornością na uszkodzenia mechaniczne lub działanie wysokich temperatur (standardowe sprawdzają się w zakresie od -40°C do +100°C).
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Fluiconnecto oferującą komponenty hydrauliki siłowej z Gliwic.
fajny temat 😀