Dla kogo ogrzewanie gazowe? Plusy i minusy

ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe jest w naszym kraju niezwykle popularne. Kocioł gazowy pozwala na stosunkowo tanie ogrzanie domu, jest wydajny, a dzięki kompaktowej formie można go zainstalować nawet na bardzo niewielkiej przestrzeni. Jest też tańszy w inwestycji niż pompa ciepła i wygodniejszy w użytkowaniu od kotła na pellet. Kiedy warto zainstalować ogrzewanie gazowe?

Kocioł gazowy to urządzenie grzewcze, które posiada szereg zalet i, niejednokrotnie, sporą przewagę nad innymi urządzeniami. Jakie są jego wady a jakie zalety? Sprawdzamy!

Kotły gazowe – zalety

W przeciwieństwie do kotłów stałopalnych kotły gazowe nie wymagają składowania paliwa. Dzięki temu nie tylko pozostaje więcej miejsca (gdy umieścimy go w kotłowni będzie ona mogła pełnić również funkcję schowka lub pralni), ale także nie ma – jak w przypadku urządzeń na paliwa stałe – brudzącego pyłu z węgla ani nie powstają odpady takie jak popiół.

Ogrzewanie gazowe to więc spora oszczędność miejsca i czystość, a także wygoda użytkowania. Kotły gazowe są bezobsługowe i zazwyczaj wystarczy jedynie ich coroczny przegląd. Po uruchomieniu instalacji praktycznie nie trzeba się nią zajmować, a pracę urządzenia można zaprogramować wykorzystując automatykę.

Kocioł gazowy jest też przyjazny środowisku. Spalaniu gazu towarzyszy znacznie mniejsza emisja tlenków azotu i węgla, a także dwutlenku węgla niż w przypadku spalania węgla czy ogrzewania olejem opałowym.

Kotły gazowe to wysokosprawne i oszczędne urządzenia. Obecnie większość z nich to kondensacyjne kotły gazowe, których sprawność wynosi ponad 100 procent! Nie jest to możliwe w przypadku tradycyjnych urządzeń grzewczych. Wszystko za sprawą metody działania i odzyskiwania ciepła ze spalin.

Wysoka sprawność przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższe rachunki za ogrzewanie. Oszczędności można także wygenerować już na poziomie inwestycji. Wymieniając węglowy piec zasypowy na kocioł gazowy można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze.

Ogrzewanie gazowe – wady

Choć ogrzewanie gazowe ma wielu zwolenników zdarzają się osoby, które wolą inne rozwiązania. Nieco tańsze od gazowego jest ogrzewanie np. kotłem pelletowym. Wymaga on jednak obsługi i składowania paliwa.

Ogrzewanie gazowe, choć wymaga zaprojektowania i wykonania przyłącza, jest stosunkowo tanie i daje duży komfort użytkowania.

Minusem mogą być ograniczenia w dostępie do gazu. Ogrzewanie gazowe wymaga podłączenia domu do sieci gazowej, a nie w każdym przypadku jest to możliwe lub opłacalne. Warto jednak pamiętać, że także właściciele domów bez przyłącza mogą pozwolić sobie na ogrzewanie gazowe – gazem płynnym LPG ze zbiornika. Jeśli jednak ktoś nie chce korzystać z pojemników na gaz płynny może rozważyć instalację innych źródeł ciepła takich jak kotły na pellet, kotły elektryczne lub pompę ciepła. Więcej informacji o kotłach gazowych dostępnych jest na stronie defro.pl/k,82,kotly-kondensacyjne-na-gaz.html .

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.