Sprawy budowlane bywają bardzo skomplikowane. Poza wieloma różnymi pozwoleniami musimy załatwić kilka kwestii. Powinniśmy wiedzieć, że podłoże musi być odpowiednio przygotowane i zadbane, aby można było w ogóle podjąć jakiekolwiek prace budowlane. Do tego stosuje się między innymi urządzenie takie jak sonda CPT. Warto wiedzieć, co to dokładnie jest i do czego służy takie urządzenie.
Czym jest sonda CPT i do czego się ją wykorzystuje?
Aby konstrukcja była stabilna, musi opierać się na stabilnym gruncie. Nie ma znaczenia czy chodzi tu o budowlę kubaturową, czy drogę. Każda osoba, która kiedykolwiek pracowała przy budowie lub miała z nią coś wspólnego, z pewnością wie, czym jest sonda CPT. Przydaje się ona w każdym miejscu, w którym rozpoczyna się budowa, w zwłaszcza w takim, które wiąże się z obciążeniem gruntu albo prowadzeniem wykopów na danej płaszczyźnie.
Sondowanie statyczne CPT to podstawowe badanie polowe. Dzięki takiemu właśnie urządzeniu można w prosty i szybki sposób ocenić, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia. Przy jego wykorzystaniu można poznać parametry gruntu o różnej spoistości. Grunt badany jest pod wieloma względami, ale szczególnie pod kątem stopnia jego plastyczności, zagęszczenia lub odporności na ścinanie.
Do czego służy sonda CPT?
Takie urządzenie pozwala na określenie wielu ważnych parametrów. Jeśli wykorzystamy je i badania geotechniczne gruntu, będziemy w stanie określić, z jakiego rodzaju oraz z jakiej liczby warstw składa się podłoże gruntowe. Za pomocy tejże sondy możliwe jest poznanie parametrów gruntów o różnej spoistości. Warto wiedzieć, że powinny być spełnione określone warunki, aby móc wykorzystać sondę CPT do pomiarów.
Należy wiedzieć, że nie za każdym razem możemy wykorzystać taką sondę. Kiedy więc jest to zabronione? Wykorzystanie sondy CPT jest niemożliwe, kiedy w gruncie obecna jest frakcja grubo i bardzo gruboziarnista. Wówczas przeprowadza się sondowanie dynamiczne. W sytuacji, gdy wprowadza się w życie badanie sondą statyczną CPT, w sprzyjających ku temu warunkach, uzupełnia się je wierceniem i pobraniem próbek ziemi.