Szczęśliwi właściciele czworonogów i domów z ogródkiem mają nie lada dylemat. Jak zaprojektować ogród, by był funkcjonalny dla ludzi i zwierząt, a jednocześnie by mogły znaleźć się w nim jakieś rośliny. Oto nasze przydatne rady dla miłośników psiaków i kotów.
Po pierwsze: nie oczekuj zbyt wiele
Musisz wiedzieć, że z wielu gatunków musisz zrezygnować ze względu na obecność zwierząt. Zatem przed wyborem sadzonki trzeba przestudiować, czy nie jest przypadkiem trująca dla czworonoga, który ma tendencję do podgryzania trawy i roślin. Podpowiemy nieco, jakich roślin na pewno nie należy wybierać. Przede wszystkim niestety nie możesz wybrać begonii jeśli masz kota. W przypadku psa możesz ją rozważyć jeśli umieścisz ją w miejscu dla niego niedostępnym. Trzeba jednak jasno sobie uświadomić, że begonia w ogrodzie jest zagrożeniem dla wszędobylskich pupili. Skubanie liści czy kwiatów może prowadzić do podrażnienia pyszczka, intensywnego ślinienia się, czy nawet trudności w przełykaniu i wymiotów. Niewątpliwie begonia to piękna roślina, zatem możesz ją umieścić w wiszących doniczkach, do których pupil nie ma dostępu. Jednak w przypadku kotów nie ma takiego miejsca, więc z niej zrezygnuj. Nie sprawdzą się też cyklamen, żonkil, amarylis, czy lubiany przez nas wszystkich ze względu na swoje korzystne właściwości nawilżające i łagodzące – aloes. Oczywiście warto również przyjrzeć się roślinom wysadzanym do gruntu. W tym przypadku nie sprawdzą się wszelkie rośliny kłujące, bo choć niektórzy uważają, że taka budowa będzie odstraszać domowe pupile, to są one na tyle ciekawskie, że jednak mogą się ukłuć. Zatem ostrokrzewom, pigwowcom japońskim mówimy nie. Podobnie jak cisowi pospolitemu czy bluszczowi.
Po drugie: jakie rośliny wybrać do ogrodu i czy doniczkowe mogą się sprawdzić?
Wiemy już czego nie możemy sadzić, a co możemy sadzić jedynie w wiszących wysoko donicach, warto zatem przyjrzeć się roślinom, które dobrze się sprawdzą. Zaczniemy od tego, że musisz zadbać o odpowiedni trawnik. Powinien być odporny na deptanie. Zatem może sprawdzić się trawa sportowa. Niestety musisz wiedzieć, że utrzymanie zielonego dywanu może być trudne, ze względu na mocz zwierząt, a także wtedy, gdy załatwiają wszystkie swoje potrzeby w ogrodzie. Wracając do roślin warto wybrać elastyczne gatunki jak dereń biały, czy ligustr, a także te odporne na mocz psa czy kota jak pęcherznice czy tawuły. Jeśli chcesz sadzić iglaki, koniecznie musisz ogrodzić je płotkiem, choć nie podziała to na kota. Niestety przez mocz zwierząt iglaki mogą żółknąć, zatem trzeba je odseparować od zwierząt lub w ogóle nie sadzić.
Po trzecie: zadbaj o miejsce do zabawy
Ogród przyjazny zwierzętom nie może być zbyt bogaty w rośliny. W przypadku kotów można w miejscu ich harców i zabaw posadzić kocimiętkę. Jeśli wspinają się po posadzonych w ogrodzie drzewach liściastych, to warto rozłożyć na pniu wiklinę, dzięki temu kocie pazury nie będą ranić kory. W ogrodzie znajdzie się miejsce również na tunele. Mogą być wykonane z wydrążonego pnia drzewa albo materiałowe. W drugim przypadku nie będą raczej stałym elementem przestrzeni ogrodu. Oczywiście zwierzak zawsze znajdzie sobie jakieś zajęcie. Kot będzie polował, a pies warował. Tutaj trzeba pamiętać, by zachować odpowiednią odległość nasadzeń roślin od płotu, by pies miał miejsce do biegania wzdłuż niego, wszak taka jest już jego natura. Istotne znaczenie mają również odpowiednie fundamenty, by psiak poszukujący przygód nie przekopał się pod płotem, a także odpowiednia wysokość ogrodzenia, czyli ok. 2 metry, w przypadku dużych, masywnych psów.
Po czwarte: zadbaj o dobre schronienie dla czworonoga
W ogrodzie może się znaleźć również kojec lub kojce dla zwierząt, wszak muszą mieć gdzie odpocząć. Taki element sprawdzi się również dla psów stróżujących, choć dla nich można również wybrać tradycyjną budę. Jeśli ma się odpowiednie ogrodzenie nie trzeba dodatkowo ogradzać budy, wszak psiak również jest domownikiem, choć z pewnością takie rozwiązanie się czasem sprawdza zwłaszcza, gdy duży pies ma mieć styczność z obcymi osobami, a przecież jesteśmy za niego odpowiedzialni. Na pewno jednak, pod żadnym pozorem nie można używać łańcuchów, gdyż to okrucieństwo wobec zwierząt.
Stworzenie ogrodu przyjaznego zwierzętom jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad, które umożliwią relaks w ogrodzie zarówno Tobie, jak i Twoim czworonożnym pupilom.