Mała łazienka jest zmorą wielu bloków, jednak nie oznacza to, że ma być ona pomieszczeniem niefunkcjonalnym. Jeśli weźmiemy pod uwagę kilka czynników, w tym odpowiednie oświetlenie oraz miejsce na przechowywanie, wówczas możemy stworzyć bardzo funkcjonalny salon kąpielowy.
Często jest tak, że zachwycają nas aranżację dużych łazienek, w których przestrzeń i funkcjonalność wydaje się być dla nas nieosiągalna. Mieszkając w bloku często jesteśmy przecież ograniczeni metrażem, przez co nasz salon kąpielowy kojarzy nam się głownie z ciągłym obijaniem się o sprzęty. Wcale nie musi tak być. Jeśli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń, możemy osiągnąć przysłowiowy efekt wow i czuć się naprawdę komfortowo.
Mała łazienka w bloku, a urządzenia sanitarne
W małej łazience walka o każdy milimetr jest na porządku dziennym. Aby była ona wygodna w użytkowaniu, warto dokładnie przemyśleć ustawienie poszczególnych urządzeń, a przy tym zostawić jeszcze przy nich odpowiednią przestrzeń do manewrów.
I tak należy pamiętać o tym, że pas wolnej przestrzeni przed umywalką powinien mieć szerokość przynajmniej 70 cm. W przypadku światła między wanną i brodzikiem mowa zazwyczaj o 75 cm. Minimalna wartość wolnej przestrzeni przed miską ustępową, to 75×80 cm, a odległość między poszczególnymi sprzętami, to 15-20 cm. Kierując się tymi zasadami, na pewno zapewnimy sobie poczucie komfortu.
Mała łazienka w bloku – kolorystyka
Mała łazienka oznacza raczej rezygnację z ciemnych barw. Te optycznie zmniejszą już wystarczająco małe wnętrze. Mowa zarówno o ścianach, dodatkach, jak i elementach wykończeniowych. Świetnie sprawdzi się za to biel we wszystkich odcieniach. Ta nada łazience świeżości, lekkości i w przeciwieństwie do ciemnych tonacji, powiększy przestrzeń.
Kolejna kwestia do przemyślenia, to odwieczny problem: wanna czy prysznic. Zazwyczaj mały metraż wymusza od nas połączenie obu tych rozwiązań, jeśli postawimy na wannę. Z pomocą przychodzi tu kompaktowy model wanny w duecie z deszczownicą, którą można będzie połączyć z baterią wannową. Takie rozwiązanie, to kompleksowe wyposażenie strefy kąpielowej. Bardzo wygodne i efektowne. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku amatorów szybkich rozwiązań, jakie daje montaż prysznica. Tutaj warto postawić na pełny panel prysznicowy połączony z deszczownicą i pojedynczą ścianką prysznicową. W połączeniu z liniowym odpływem zlicowanym z powierzchnią płytek, będzie stanowił naprawdę bardzo komfortowe rozwiązanie.
Na koniec strefa przechowywania. Tutaj warto postawić na szafki w zabudowie, które będą po prostu niewidoczne. Zrezygnujmy z dużej ilości dodatków. Mała łazienka, to głównie ukłon w kierunku minimalizmu.
Więcej inspiracji: https://www.jaquar.pl/