Oświetlenie domu – na co zwracać uwagę

Oświetlenie domu – na co zwracać uwagę

Oświetlenie, w każdym wnętrzu, pełni niezwykle istotną rolę. Jego najważniejszą funkcją jest ułatwienie użytkownikom efektywnego widzenia szczegółów pomieszczenia, a co za tym idzie sprawnego poruszania się po nim i wykonywania rozmaitych czynności. Dobre oświetlenie powinno być dostosowane do funkcji, jaką pełni pomieszczenie. Warto też zadbać o to, by charakteryzowało się właściwymi parametrami, które umożliwią komfortowe i efektywne korzystanie z wnętrza.

Światło pełni szczególną rolę w domu i jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. To od jego rodzaju zależy efektywność pracy i nauki domowników oraz możliwość zrelaksowania się. Dzięki zamontowaniu w różnych pomieszczeniach domu oświetlenia o odmiennych parametrach możliwe będzie optymalne wykorzystanie jego właściwości i stworzenie wydzielonych stref przeznaczonych do pracy, nauki i wypoczynku. Każda z tych stref pozwoli najlepiej wykorzystać właściwości światła i wpłynąć na jakość pracy domowników oraz stworzyć im komfortowe warunki do relaksu.

Natężenie światła

Natężenie światła umożliwia swobodne widzenie w pomieszczeniu. Jego wartość powinna zależeć przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia oraz wykonywanych w nim czynności. Duże natężenie światła wymagane jest w pomieszczeniach, w których wykonywane będą precyzyjne prace, z kolei w tych, w których wykonywane będą czynności niewymagające dużej precyzji lub przeznaczonych do wypoczynku, natężenie światła może być dużo mniejsze. W osiągnięciu najlepszego natężenia światła pomoże dobranie właściwego strumienia źródła światła oraz jego montaż na odpowiedniej wysokości.

Równomierne oświetlenie pomieszczenia

Ta cecha jest szczególna istotna w oświetleniu miejsc przeznaczonych do pracy. Równomierność oświetlenia pomieszczenia zapewni właściwe rozlokowanie źródeł światła, zamontowanie odpowiedniej ich ilości, odpowiednie ukierunkowanie strumienia światła oraz zastosowanie dostosowanych do tej roli opraw oświetleniowych.

Stopień oddawania barw

Wskaźnik oddawania barw to wielkość, która charakteryzuje dokładność, z jaką światło oddaje rzeczywistą barwę przedmiotu. Wartość wskaźnika zależy do rodzaju źródła światła. Odpowiednie światło, charakteryzujące się dużą, średnią lub małą dokładnością w oddawaniu barw powinno być uzależnione od roli, jaką pełni pomieszczenie.

Barwa światła

Odpowiedni dobór barwy światła stwarza dogodne warunki do korzystania z pomieszczenia. Źle dobrane, może w efekcie prowadzić do zmęczenia, rozdrażnienia, złego samopoczucia i nieefektywnego wykonywania pracy. Nowoczesne oświetlenie LED umożliwia dokonanie wyboru spośród źródeł światła o barwie białej ciepłej, neutralnej i białej zimnej, dzięki czemu możliwe staje się jego dostosowanie do każdego wnętrza.

Olśnienie

Olśnienie to odczuwanie dyskomfortu podczas patrzenia lub obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów pomieszczenia, na skutek złego rozkładu luminacji lub występowania w polu widzenia zbyt dużych kontrastów. Przy wyborze oświetlenia warto zwracać uwagę na możliwie najniższy stopień olśnienia, co podnosi komfort użytkowania oświetlenia.

Luminacja

Luminacja to parametr, który określa miarę natężenia światła, padającego w danym kierunku. Najlepsze widzenie zapewnia jednakowy rozkład luminacji zarówno w strefie wykonywanej przez nas czynności oraz jej otoczeniu.

Modelowanie

Modelowaniem określamy sposób eksponowania przez światło kształtów przedmiotów i brył znajdujących się w pomieszczeniu. Sposób modelowania zależy między innymi od natężenia światła oraz jego ukierunkowania i odzwierciedla się w naszej zdolności widzenia szczegółów poszczególnych przedmiotów.

One thought on “Oświetlenie domu – na co zwracać uwagę

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.