Oświetlenie, w każdym wnętrzu, pełni niezwykle istotną rolę. Jego najważniejszą funkcją jest ułatwienie użytkownikom efektywnego widzenia szczegółów pomieszczenia, a co za tym idzie sprawnego poruszania się po nim i wykonywania rozmaitych czynności. Dobre oświetlenie powinno być dostosowane do funkcji, jaką pełni pomieszczenie. Warto też zadbać o to, by charakteryzowało się właściwymi parametrami, które umożliwią komfortowe i efektywne korzystanie z wnętrza.
Światło pełni szczególną rolę w domu i jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. To od jego rodzaju zależy efektywność pracy i nauki domowników oraz możliwość zrelaksowania się. Dzięki zamontowaniu w różnych pomieszczeniach domu oświetlenia o odmiennych parametrach możliwe będzie optymalne wykorzystanie jego właściwości i stworzenie wydzielonych stref przeznaczonych do pracy, nauki i wypoczynku. Każda z tych stref pozwoli najlepiej wykorzystać właściwości światła i wpłynąć na jakość pracy domowników oraz stworzyć im komfortowe warunki do relaksu.
Natężenie światła
Natężenie światła umożliwia swobodne widzenie w pomieszczeniu. Jego wartość powinna zależeć przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia oraz wykonywanych w nim czynności. Duże natężenie światła wymagane jest w pomieszczeniach, w których wykonywane będą precyzyjne prace, z kolei w tych, w których wykonywane będą czynności niewymagające dużej precyzji lub przeznaczonych do wypoczynku, natężenie światła może być dużo mniejsze. W osiągnięciu najlepszego natężenia światła pomoże dobranie właściwego strumienia źródła światła oraz jego montaż na odpowiedniej wysokości.
Równomierne oświetlenie pomieszczenia
Ta cecha jest szczególna istotna w oświetleniu miejsc przeznaczonych do pracy. Równomierność oświetlenia pomieszczenia zapewni właściwe rozlokowanie źródeł światła, zamontowanie odpowiedniej ich ilości, odpowiednie ukierunkowanie strumienia światła oraz zastosowanie dostosowanych do tej roli opraw oświetleniowych.
Stopień oddawania barw
Wskaźnik oddawania barw to wielkość, która charakteryzuje dokładność, z jaką światło oddaje rzeczywistą barwę przedmiotu. Wartość wskaźnika zależy do rodzaju źródła światła. Odpowiednie światło, charakteryzujące się dużą, średnią lub małą dokładnością w oddawaniu barw powinno być uzależnione od roli, jaką pełni pomieszczenie.
Barwa światła
Odpowiedni dobór barwy światła stwarza dogodne warunki do korzystania z pomieszczenia. Źle dobrane, może w efekcie prowadzić do zmęczenia, rozdrażnienia, złego samopoczucia i nieefektywnego wykonywania pracy. Nowoczesne oświetlenie LED umożliwia dokonanie wyboru spośród źródeł światła o barwie białej ciepłej, neutralnej i białej zimnej, dzięki czemu możliwe staje się jego dostosowanie do każdego wnętrza.
Olśnienie
Olśnienie to odczuwanie dyskomfortu podczas patrzenia lub obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów pomieszczenia, na skutek złego rozkładu luminacji lub występowania w polu widzenia zbyt dużych kontrastów. Przy wyborze oświetlenia warto zwracać uwagę na możliwie najniższy stopień olśnienia, co podnosi komfort użytkowania oświetlenia.
Luminacja
Luminacja to parametr, który określa miarę natężenia światła, padającego w danym kierunku. Najlepsze widzenie zapewnia jednakowy rozkład luminacji zarówno w strefie wykonywanej przez nas czynności oraz jej otoczeniu.
Modelowanie
Modelowaniem określamy sposób eksponowania przez światło kształtów przedmiotów i brył znajdujących się w pomieszczeniu. Sposób modelowania zależy między innymi od natężenia światła oraz jego ukierunkowania i odzwierciedla się w naszej zdolności widzenia szczegółów poszczególnych przedmiotów.
nawet nie sądziłam, że tyle czynników, a może parametrów wpływa na komfort we wnętrzach