Podłogi bambusowe – co warto o nich wiedzieć

drewno bambusowe

Podłogi bambusowe szturmem wkradły się do wnętrz wielu mieszkań i nic nie wskazuje na to, żeby coś miało się zmienić. Nic ma w tym nic dziwnego, ponieważ ten egzotyczny surowiec nie tylko prezentuje się w nich bardzo elegancko, ale jest także trwałym materiałem, który posłuży nam na wiele lat. Co jeszcze warto wiedzieć o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Podłogi bambusowe – czy bambus jest drewnem?

Mimo wielu opinii, które mówią, że nie, my je dementujemy i mówimy: tak, bambus jest drewnem. Mówi o tym także wyraźnie ekspertyza Instytutu Technologii Drewna z Poznania z dnia 25 czerwca 2010 roku. Można śmiało powiedzieć, że od popularnych w Europie gatunków drewna nie dzieli go nic ani pod względem właściwości technologicznych, ani mechanicznych. Warto wiedzieć także, że drewno bambusa zaliczane jest do jednych z najtwardszych.

Co istotne, bambus jest materiałem bardzo plastycznym, ponieważ występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Mowa zarówno o barwach, jak i ich odcieniach. Wśród najpopularniejszych wymienia się bambus naturalny, który ma bardzo ładny, słomkowy kolor. Niemniej często wybierany jest także bambus karmelowy, o surowym tonie. Zyskuje go on dzięki obróbce termicznej, której poddawany jest na etapie produkcji. Prezentuje się we wnętrzu bardzo elegancko w dużej mierze z uwagi na to, że kolor ma cała deska, nie jedynie jej powierzchnia, a to sprawia, że spokojnie można ją wielokrotnie cyklinować bez obawy o utratę barwy.

Czy deski bambusowe trudno się układa?

Niekoniecznie. Deska bambusowa niczym nie rożni się niczym pod względem ułożenia od innej drewnianej. W równie prosty sposób można ją przykleić do podłoża za pomocą kleju dwuskładnikowego poliuretanowego, co ułożyć w tak zwaną podłogę pływającą. Warto wiedzieć, że takie działanie jest rozwiązaniem na lata. Bambus jest bowiem jak już wspomnieliśmy materiałem bardzo trwałym. Doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniach, jak i budynkach użyteczności publicznej, gdzie codziennie przewija się wiele osób. Jeśli postawimy na jego wersję skręcaną, możemy być pewni, że posłuży nam ona o wiele dłużej, niż najpopularniejsze gatunki drewna. Oprócz tego, bambus należy do materiałów bardzo stabilnych, co w praktyce oznacza, że deski nie rozeschną się, a tym samym pomiędzy nimi nie pojawią się nieestetyczne szczeliny.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.podlogiswiata.pl/oferta/podlogi-naturalne/podloga-bambusowa

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.