Salon w stylu postindustrialnym

Salon w stylu postindustrialnym

Wielka postindustrialna przestrzeń rządzi się swoimi prawami. Wysokie, często ponad 4-metrowe, otwarte wnętrza, ogromne, przepuszczające dużo światła okna i widoczne elementy konstrukcyjne wymagają przemyślanej koncepcji aranżacji.

Ascetyczny loft utrzymany w surowej, monochromatycznej tonacji, ze starą bieloną cegłą na ścianach i suficie, betonową posadzką i antracytową ścianą został ocieplony wyrazistym kolorem dębu burgundzkiego, puszystym dywanem i miękkimi poduchami ułożonymi na sofie. Głęboki, nasycony, lekko błyszczący brąz drewnianych frontów i okleiny naturalnej świetnie kontrastuje z całą gamą szarości i bieli. Pasuje do stalowo-czarnych ram okiennych, ciemnej płaszczyzny ściany i technicznego oświetlenia na czarnych stalowych szynach. Całość tworzy kompozycję niepospolitą i mimo przemysłowego charakteru, przytulną.

W salonie ustawiono kilka mebli: zestaw RTV – panel i szafkę, podwójną witrynę, szafkę z barkiem, półkę wiszącą i praktyczny ławostół oraz tapicerowany komplet wypoczynkowy. Masywne bryły doskonale odnajdują się w dużym, ponad 150-metrowym  pomieszczeniu. Proste geometryczne formy o perfekcyjnie wykończonych, łagodnie zaoblonych krawędziach i rantach, wprowadzają do wnętrza specyficzny klimat – kolekcja, choć na wskroś nowoczesna, ma w sobie coś z ducha sztuki użytkowej początków ubiegłego stulecia. Elegancji i wdzięku dodają meblom oryginalne gięte uchwyty zlicowane z frontami mebli, efektowne połączenie drewna z czarnym szkłem Lacobel oraz dekoracyjne oświetlenie szklanych półek w witrynie i szafce z barkiem. Wspaniałą ozdobą powierzchni blatów, cokołów i frontów jest także widoczna struktura usłojenia o delikatnych, nieregularnych liniach. Meble posiadają też ciekawe technologicznie rozwiązania, takie jak system otwierania drzwi i szuflad push to open,  pneumatyczny podnośnik blatu w ławostole, czy wspomniane energooszczędne oświetlenie LED.

Postindustrialny design, w którym kluczową rolę odgrywa przestrzeń i światło jest interesującą alternatywą dla zunifikowanych mieszkań w blokach czy w domach z projektów gotowych. Lofty przyciągają tych, dla których w tradycyjnych mieszkaniach po prostu jest za ciasno. Wnętrza przemysłowe mają swoją historię, intrygują, ale przede wszystkim pozwalają zrealizować śmiałe architektoniczne marzenia. Dobrze zaprojektowane i zaaranżowane, urządzone solidnymi meblami o wyrazistej linii wzorniczej, najczęściej będącej w opozycji do zimnych, surowych materiałów, robią ogromne wrażenie i zyskują coraz szersze grono zwolenników.


W artykule wykorzystano zdjęcia i opisy kolekcji Riva z najnowszej oferty firmy Mebin.

3 thoughts on “Salon w stylu postindustrialnym

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.