Budowa domu w systemie gospodarczym – jak się do niej przygotować i jak przeprowadzić?

budowa domu

Coraz więcej osób rezygnuje z budowy systemem zleconym, na rzecz budowy systemem gospodarczym, gdyż w ten sposób można znacząco zaoszczędzić. Według kalkulatorów budowlanych może to być od 10 do 20% w stosunku do budowy systemem zleconym. Warto wiedzieć jak przygotować się do takiej budowy i w jaki sposób ją przeprowadzić.

Po pierwsze: załatwienie wielu formalności

Jeśli sam jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem w przypadku budowy domu, to musisz załatwić wszystkie formalności samodzielnie. Kupujesz więc działkę i starasz się o pozwolenie na budowę. Samodzielnie musisz także zadbać o nadzór budowlany. Zatem zatrudniasz kierownika budowy, który będzie odbierał poszczególne etapy prac. Oczywiście musisz znaleźć też ekipę budowlaną do poszczególnych etapów prac. Zwykle inaczej niż w przypadku systemu zleconego wynajmuje się innych specjalistów do fundamentowania i stanu surowego zamkniętego, a np. innych do wykończenia budynku. Na końcu trzeba również załatwić wszystkie media, a ponadto odbiory końcowe.

Po drugie: zaplanowanie prac, które będzie się wykonywało samodzielnie i wykonanie na tej podstawie kosztorysu

Aby budowa w systemie gospodarczym była opłacalna trzeba mieć jakieś pojęcie o branży budowlanej albo znać specjalistę, który ma takową wiedzę. Najczęściej zresztą na taki system budowy decydują się osoby, które wśród swojej rodziny lub bliskich znajomych mają budowlańców. Dzięki temu mogą zaoszczędzić na niektórych etapach budowy, które zostaną wykonane albo w ramach „usługi za usługę”, albo w zdecydowanie niższej cenie. Zatem wiedząc, które etapy prac możesz wykonać bez pomocy ekipy budowlanej, inne musisz wycenić i do tego celu użyć kalkulatorów budowlanych, a także wiedzy znajomego eksperta. Takie koszty poszczególnych etapów prac muszą zostać dość dokładnie wyliczone, gdy starasz się o kredyt hipoteczny na budowę domu systemem gospodarczym. Muszą być także określone terminy wykonania poszczególnych etapów prac, co także wiąże się z otrzymaniem i rozliczeniem kolejnych transz kredytu.

Po trzecie: zakup materiałów budowlanych w hurtowniach i wynajęcie sprzętu budowlanego

Wielokrotnie słyszy się, że mimo że firmy budowlane mają zniżki na materiały budowlane w hurtowniach, to inwestor często przepłaca. Z tego powodu wiele osób niechętnie podchodzi do systemu zleconego, bojąc się „okantowania” przez fachowca, który (i słusznie) liczy na nieznajomość branży budowlanej i cen. Trudno jest kontrolować wszystko od A do Z, stąd system gospodarczy wydaje się najlepszą opcją. Wtedy też budowa rozłożona jest na dłuższy czas i można ją dobrze rozplanować. Także inwestor prywatny może zyskać zniżki w hurtowniach, może nie takie jak firma budowlana, ale często znaczące. Oczywiście zawsze warto posłużyć się pomocą rodzinnego fachowca. Dzięki temu można wytargować lepszą cenę. Potrzebne będą oczywiście nie tylko materiały, ale również sprzęt budowlany. Niezbędne są rusztowania i oferta jest naprawdę szeroka i można dopasować typ rusztowań, w zależności od specyfiki budowy. Co ważne dostępny jest zarówno wynajem krótkoterminowy, jak i długoterminowy, zatem rusztowania można wynająć na dany etap prac. A potem zwrócić jeśli przewiduje się przerwę w budowie i ponownie wynająć za jakiś czas. Potrzebny będzie również mniejszy sprzęt budowlany, np. młotowiertarka, czy oczywiście betoniarka. Można je zakupić, ale lepszym pomysłem będzie wynajem.

Jak powinna przebiegać budowa w systemie gospodarczym? Jak długo będzie trwała?

Budowę w systemie gospodarczym należy rozpocząć wiosną lub latem. Chodzi o to, by fundamenty zostały wykonane wtedy, gdy nie ma już przymrozków, to samo dotyczy stanu surowego zamkniętego. W zależności od tempa prac budowa może potrwać rok ale nawet dwa czy trzy lata. Inwestor nie musi się nadmiernie spieszyć i może zadbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły.

Niewątpliwie warto pomyśleć o budowie systemem gospodarczym, gdyż może się bardziej opłacać niż system zlecony. Oczywiście musisz mieć do dyspozycji budowlańca w swoim bliskim otoczeniu, który pomoże Ci ogarnąć najważniejsze kwestie, a także samą budowę.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.