Mówiąc o podkładzie podłogowym mamy na myśli część podłogi znajdującą się pod posadzką. Ta tak zwana szlichta, czyli warstwa wyrównawcza oraz nośna, jest niezbędnym elementem, który warunkuje jej prawidłowe ułożenie, a następnie eksploatację. Aby jednak te czynniki mogły zostać spełnione, nie wystarczy wyłącznie wybór dobrej jakości podkładu oraz jego ułożenie. Niezbędna jest także jego odpowiednia pielęgnacja. O jakich działaniach mowa? Podpowiadamy.
Dobry podkład podłogowy – czyli jaki?
Wytrzymałość oraz trwałość, to czynniki determinujące dobrej klasy podkład podłogowy. To właśnie one odpowiadają za to, że nie będzie on pękał w trakcie użytkowania podłoża. Nie bez znaczenia pozostają także takie kwestie, jak wytrzymałość na ściskanie i zginanie (właściwości reologiczne), początek i koniec czasu wiązania, gęstość właściwa oraz wodożądność. Niemniej istotne są również kwestie związane z nakładaniem materiału do maszyny, jak i jego wygodne dozowanie. Tutaj liczy się przede wszystkim efektywność przy jednoczesnej możliwości skrócenia czasu pracy fachowców. Dobry podkład wyróżnia także łatwa obróbka, która pozwala sprawnie przeprowadzić prace wykończeniowe związane z układaniem okładziny podłogowej.
Pielęgnacja podkładu podłogowego – klucz do trwałej posadzki
Aby właściwości oraz parametry podkładu podłogowego były prawidłowe, należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Jest to bardzo istotne już na samym początku realizacji inwestycji. W praktyce oznacza to, że szczególną ochronną powinno się obejmować już świeżo wykonany podkład. Konieczne jest zadbanie o to, aby nie doszło do jego nadmiernego wysuszenia do którego mogą przyczynić się takie działania jak m.in. intensywne wietrzenie, przeciągi, jak również nadmierne nasłonecznienie pomieszczenia.
Aby nie dopuścić do utraty wilgotności podkładu należy przez minimum 7 dni od jego aplikacji zadbać o to, aby był zabezpieczony folią. Dopiero po okresie od 7 do 10 dni można pomyśleć o tym, aby uruchomić mechaniczną wentylację. Takie działanie sprawi, że podkład nie starci swoich pierwotnych właściwości, a tym samym będzie mógł nam posłużyć przez wiele lat.
Jeśli mamy do czynienia z podkładem z wbudowaną instalacją ogrzewania podłogowego, wówczas należy zadbać także o jego odpowiedni proces wygrzewania. Ten trzeba uwzględnić jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z montażem posadzki. Wygrzewanie powinno nastąpić nie wcześniej niż po 28 dniach od momentu aplikacji. Aby nie dopuścić do pojawienia się szoku termicznego w podłożu, zadbajmy o to, aby jego temperatura utrzymywała się na poziomie 15 st.C.
iX CPP20 – innowacyjny produkt do zadań specjalnych
Jednym z największych odkryć na rynku materiałów przeznaczonych do prac posadzkarskich jest produkt Lafarge iX CPP20, który wyróżnia się kompletnością i niezawodnością. Za jego bardzo dobre właściwości robocze odpowiada główny składnik, czyli technologicznie modyfikowany cement portlandzki. Dzięki temu, że produkt iX CPP20 rozkłada i zaciera się z ogromną łatwością, daje on możliwość zastosowania najbardziej optymalnej dla użytkownika technologii wbudowania jastrychu.
Marka Lafarge zadbała o bardzo dobrą reologię swojego innowacyjnego produktu, którego metody zastosowania są niemal nieograniczone. Wśród nich można wyróżnić m.in. pomieszczenia wyposażone w ogrzewanie podłogowe. IX CPP20 z niezwykłą dokładnością wypełnia przestrzenie między rurkami grzewczymi. Efekt szybszego i bardziej równomiernego ogrzania mieszkania niż w przypadku tradycyjnych podkładów zostaje osiągnięty z uwagi na to, że uzyskuje on nawet 40% wyższą przewodność cieplną.
Podkład iX CPP20 – wytrzymały oraz łatwy w przygotowaniu i aplikacji
iX CPP20 to synonim oszczędności czasu z uwagi na to, że jego przygotowanie do wykonania inwestycji przebiega w bardzo sprawny sposób. Nie bez znaczenia pozostaje metoda jego wygodnego pakowania w 20 kg worki, co przekłada się na łatwość w aplikacji z zastosowaniem miksokreta.
Lafarge zadbał o innowacyjną formułę produktu, która nie wymaga dodawania uplastyczniającej domieszki chemicznej. Aby otrzymać mieszankę charakteryzującą się optymalnymi właściwościami, wystarczą jedynie woda, kruszywo i dwa worki produktu iX CPP20.
Stawianie na produkt iX CPP20, to możliwość wszechstronnych działań na różnych podłożach. Z uwagi na to, że produkt jest odporny na wysokie temperatury oraz niewrażliwy na wilgoć i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, bez problemu może zostać zastosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Świetnie sprawdza się w domach i mieszkaniach, ale równie dobre właściwości wykazuje w garażach czy na balkonach oraz tarasach.
Produkt iX CPP20 daje bardzo duże możliwości aranżacyjne, co oznacza swobodę w sposobie wykańczania podłóg, bez obaw o pęknięcia i odkształcenia niemal każdego rodzaju posadzki. Wykonywanie podkładu podłogowego na bazie iX CPP20, to gwarancja pięknej i trwałej podłogi, ale również jastrychu w klasach wytrzymałości od CT-C16-F3 do CT-C30-F5. Nic dziwnego, że wpisuje się on w oczekiwania wszystkich inwestorów.