Domowe aranżacje: co powiesić na ścianie zamiast obrazu?

dekoracje ścienne

Ozdoby na ścianach w mieszkaniu to wisienka na torcie jego aranżacji. Dekoracje ścienne cieszą się wielką popularnością, choć nie brakuje również zwolenników ozdobnych materiałów wykończeniowych, które nie wymagają dodatkowej ingerencji. Co najczęściej wiesza się na ścianach w polskich domach i mieszkaniach? Z pewnością dominują obrazy, w mniejszym bądź większym formacie. Martwa natura, abstrakcja, portrety – rodzaj obrazu zależy wyłącznie od gustu samego dekoratora.

Obrazy nie są jednak jedynym rozwiązaniem, gdy chcemy udekorować pustą ścianę w salonie, sypialni czy jadalni. W katalogach dedykowanych nowoczesnym aranżacjom wnętrz można znaleźć awangardowe pomysły na ozdobienie ścian w mieszkaniu oraz inspiracje, które od kilku lat powoli przenikają do polskich mieszkań. Zatem co powiesić na ścianie zamiast obrazu? Przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów.

Domowe aranżacje: wiszące lustro ozdobne

Z lustrami najczęściej spotykamy się w aranżacjach łazienek czy przedpokojów, gdzie spełniają funkcje głównie praktyczne. Przy okazji stanowią ciekawą dekoracje ścian w tych pomieszczeniach. Potencjał luster ozdobnych z czystym sumieniem można wykorzystać w mniej oczywistych przestrzeniach. Salon, sypialnia, a nawet kuchnia – to właśnie tam coraz częściej stawiamy na lustra w różnych kształtach, rozmiarach i stylach. Co więcej, lustro może być nie tylko świetną alternatywą dla obrazu, ale sprawić, że małe pomieszczenia staną się bardziej przestronne.

Domowe aranżacje: oprawione stare gazety

Najlepiej poprosić znajomego z zagranicy o udostępnienie zagranicznych tytułów lub poszperać na strychu w starych rzeczach rodziców czy dziadków. Stare gazety posiadają niezwykły klimat, który ma w sobie coś niepowtarzalnego. Kolaż ze starych, pożółkłych gazet można stworzyć samodzielnie i to w zaledwie kilkanaście minut. Oprócz gazety, potrzebna będzie oczywiście porządna rama, która zabezpieczy nasze dzieło sztuki.

Domowe aranżacje: naklejki na ścianę

Coraz bardziej popularne stają się naklejki na ścianę w oryginalnych kształtach. Największym zainteresowaniem cieszą się bez wątpienia naklejki w kształcie kontynentów, które mocno lansowane są obecnie na łamach portali społecznościowych. Na pewno ciekawa alternatywa dla tradycyjnych obrazów ściennych, które wyróżniają się większą uniwersalnością i ilością kombinacji. Naklejki ścienne do mieszkania to nie tylko geometryczne kształty, grafiki czy rysunki. To również napisy, które świetnie sprawdzą się w salonach czy domowych gabinetach.

Domowe aranżacje: oryginalny zegar ścienny

Opcja, która wydaje się pospolita i mało oryginalna? Nic z tych rzeczy. Zegar ścienny nie musi przypominać staroświeckiego zegara z kukułką czy standardowych propozycji, które można znaleźć w każdym sklepie z dekoracjami. Zegary ścienne w formie przestrzennej, na które składają się wskazówki i cyfry stają się coraz częściej spotykaną ozdobą ścienną. Zegary w takim wydaniu najczęściej zajmują całą powierzchnię ściany, co na pewno nie przejdzie bez echa, zwłaszcza wśród gości.

Domowe aranżacje: awangarda na ścianie

Wielu artystów, którzy czekają na swoje „pięć minut” zaczyna swoją karierę od sprzedawania swoich dzieł sztuki wśród znajomych czy za pomocą portali aukcyjnych. W ten sposób można zostać właścicielem unikatowej ozdoby ściennej o awangardowym charakterze. Awangardę można również stworzyć samodzielnie, tworząc z pozoru niepasujących do siebie desek, materiałów czy sznurków ozdobę przestrzenną, która z pewnością będzie przyciągać wzrok.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.