Jak urządzić wysepkę ogrodową w 5 krokach?

wysepka ogrodowa

Stworzenie wielobarwnego i wielopoziomowego ogrodu dodaje uroku posesji. Jeśli zamierzasz stworzyć wysepkę ogrodową z kwiatami czy bylinami, to w dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci jak to zrobić. Kilka wskazówek pozwoli Ci stworzyć zachwycającą rabatę, wielobarwną lub jednobarwną.

Krok pierwszy: usypanie ziemi ogrodowej i jej umocnienie

Wysepka ogrodowa wymaga usypania ziemi i jej umocnienia. Bardzo rzadko zdarza się by ogród miał nieregularną budowę i stworzenie rabaty nie wymagałoby formowania ziemi. Oczywiście aby rabata miała wybrany kształt trzeba zastosować odpowiednie umocnienia. Sprawdzą się palisady ogrodowe, a także elki betonowe, które mogą stanowić swoiste wzmocnienie. Oczywiście elementy betonowe trzeba częściowo wkopać w ziemię. Nawet w przypadku silnego wiatru wysepka dzięki temu będzie chroniona przed zniszczeniem. Nie musi mieć eliptycznego czy okrągłego kształtu, można postawić również na formy nieregularne. Doskonale wyglądają rabaty w kształcie ósemek.

Krok drugi: stworzenie projektu rabaty

Kolejnym krokiem jest stworzenie projektu rabaty, czyli zaplanowanie jakie rośliny się na niej znajdą. Można zdecydować się na rabatę stworzoną z samych roślin cebulowych, wtedy mamy do czynienia z gatunkami, które mają podobne wymagania glebowe, a także podobne wymagania co do stanowiska. Można również łączyć na rabacie różne gatunki. Trzeba tutaj zwrócić uwagę, które są ekspansywne, a których wzrost jest zrównoważony i szybko się nie rozpleniają. Te pierwsze powinny znajdować się z tyłu rabaty, a do tego trzeba dbać o ich przycinanie, aby nie zagłuszały roślin znajdujących się z przodu. Ponadto można zastosować nasadzenia piętrowe. Wtedy na tyłach znajdą się większe byliny, w środku te niższe, a z przodu np. rośliny cebulowe. Wśród rodzajów rabat można wyróżnić nie tylko jednogatunkowe, czy wielogatunkowe, ale również jednobarwne i wielobarwne. Oczywiście w pierwszym przypadku skupiamy się na roślinach, które kwitną w tym samym kolorze, a w drugim tworzymy kolorowe dywany kwiatowe.

Krok trzeci: rozłożenie agrotkaniny

Kiedy mamy już gotowy projekt możemy przystąpić do pracy. Przyda się nam agrotkanina, dzięki niej rośliny będą chronione przed zachwaszczeniem, zbytnim nasłonecznieniem, a także szkodliwym działaniem promieniowania UV. Trudno przecenić znaczenie, jakie w ogrodzie może mieć agrotkanina w sklepie Euro Ogród można znaleźć ten produkt zwijany w rolkach o różnych wymiarach i wybrać najbardziej odpowiednią. Warto podkreślić, że może ona także zapobiegać nadmiernemu parowaniu wody.

Krok czwarty: nasadzenia roślin

Kiedy mamy już rozłożoną agrotkaninę musimy wykonać w niej otwory na nasadzenia. Bardzo często miejsca są już zaznaczone na tkaninie. Najlepiej do tego celu używać specjalnego narzędzia lutownicy albo palnika, zatem de facto otwory wypala się, a nie wycina. Dzięki temu można zrobić to precyzyjnie i dokładnie. Głębokość nasadzeń zależna jest od rodzaju rośliny przeznaczonej na rabatę. W przypadku cebulowych jest to około 30 cm. Wykonując dołek należy ziemię ogrodową zmieszać z nawozem organicznym, a następnie posadzić sadzonki bądź też cebule. Rośliny cebulowe najlepiej sadzić w koszyczkach. Dzięki temu łatwiej jest je wykopać po przekwitnięciu kwiatów i liści.

Krok piąty: stworzenie obwódek wysepki ogrodowej

Posadzenie roślin na rabacie to jeszcze nie koniec pracy, gdyż trzeba stworzyć jej obwódki. Do tego mogą posłużyć większe kamienie ozdobne. Można wykorzystać także żwir. Innym sposobem na wyróżnienie rabaty i jej odgrodzenie od innych nasadzeń jest wykorzystanie roślin na obwódki. Dobrze sprawdzi się bukszpany czy berberysy. W tej roli odpowiednia będzie również lawenda. Odpowiednią obwódką rabaty będzie także kostka brukowa.

Na koniec warto podkreślić, że rabatę ogrodową można stworzyć zarówno z roślin jednorocznych, jak i wieloletnich. W pierwszym przypadku będą to chociażby wrzosy, astry czy begonie, a w drugim chociażby rośliny cebulowe. Twoje wysiłki na pewno nie pójdą na marne, jeśli starannie dobierzesz rośliny na wyspę ogrodową.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.