Budowa domu to nie tylko koszty, duże koszty to także podejmowanie ważnych decyzji, a najgorsze jest to, że większość z nas nie ma o pracach na budowie zupełnie pojęcia. Jeżeli traficie na dobrego fachowca, to macie łatwo, gorzej jeżeli pracownicy myślą tylko, aby jak najszybciej skończyć i sami nie mają zbytniego pojęcia o tym co robią. Wśród wielu dylematów inwestorów budowlanych, czyli Was, jednym z nich jest ten dotyczący szalunków.
Dlaczego tak ważne są szalunki?
Szalowanie domu jest ważne. Tyle wie każdy, ale dlaczego jest tak ważne? Wiele osób sądzi, że…ok nic nie sądzi, bo nie wie. A jednak taka wiedza jest niezbędna, szczególnie gdy nie możecie liczyć na doradztwo ekipy budowlanej. Musicie więc wiedzie
, że szalunki zapewniają stabilność, ale i odporność. Poniekąd dzięki nim można prawidłowo wykonać nadproża, filary, ale także wieńce. Ale jego celem jest też nadawanie kształtów mieszkom betonowym. Szalunki stosowane są do zabezpieczenia wykopów, ale podtrzymują konstrukcje zbrojeniową. Jak to zwykle bywa dobór szalunków nie jest taki oczywisty, bo występują te tradycyjne, ale i tracone. Ale to nadal nie koniec możliwości.
Szalunek tradycyjny – co warto wiedzieć?
Chyba najczęściej stosowane są szalunki tradycyjne. Są to zazwyczaj deski sosnowe, które mają grubość około 2,5 cm. Trzeba wiedzieć, że są one tymczasową konstrukcją, zatem po zawiązaniu się betonu są demontowane. Na pewno do ich głównych zalet zaliczyć można bardzo przystępną cenę. Jednak choć ten rodzaj deskowania jest bardzo dobry, to ma wadę, a dokładnie wymaga od pracowników umiejętności. Dodatkowo trzeba przy nim używać odpowiednich narzędzi i całkiem sporej ilości śrubek oraz gwoździ. Owszem jeżeli macie dobrego fachowca to można wybrać takie szalowanie. Ale warto też wiedzieć, że czas szalowania w przypadku domu mniejszego niż 200 metrów trwa około 3 dni.
Wybierz szalunki systemowe na budowy
Na pewno ciekawym rozwiązaniem wydają się też szalunki systemowe na budowy. Przede wszystkim mają one zastosowanie już nie tylko w przypadku małego budownictwa, lecz stosowane są nawet w budowach budynków wielkogabarytowych, czyli wieżowców czy bloków. Także szalunki systemowe mogą być wykonane z drewna, czyli płyt sosnowych, ale mogą być też ze sklejki czy metalu. Jak sama nazwa wskazuje tworzą one system, który pasuje do danej powierzchni, co oznacza, że nie trzeba szalunków robić wieloetapowo, a to znacząco przyspiesza pracę. Warto też zauważyć, że powierzchnia betonowa po takim szalowaniu nie wymaga już dalszej obróbki czy wyrównywania, bo jest gładka i równa. Oczywiście nie jest to rozwiązanie jednorazowe, wszak systemy można stosować wielokrotnie.
A może szalunek tracony?
Alternatywą dla szalunku tradycyjnego, ale i szalunków systemowych są tzw. tracone. Są one wykonane z płyty wiórowo-cementowej, która wcześniej zostaje zaimpregnowana. Co istotne ten rodzaj szalunku jest montowany na stałe i zostaje izolacją termiczną. Montuje się go w sposób niezwykle prosty. Wystarczy tylko przymocować go do murów używając wkrętów czy kotw. Czas takiego montażu jest nieporównywalnie krótszy niż w przypadku szalowania tradycyjnego i zazwyczaj w przeciągu 4 godzin jest już gotowy. Ponadto pracownicy nie muszą mieć już tak dużych umiejętności, gdyż trudno popełnić błędy podczas jego montażu, co może mieć miejsce w przypadku tego tradycyjnego, gdzie nieodpowiednio wykonane deskowanie może skutkować powstaniem mostków termicznych, co jak wiadomo znacząco zwiększa rachunki za ogrzewanie, choć może powodować także inne problemy takie jak pojawienie się grzyba czy nadmierną wilgotność w pomieszczeniach. Oczywiście choć to rozwiązanie ma wiele zalet to ma też wadę, a wadą jest cena, która jest dosyć wysoka.
Przedstawiliśmy Wam różne metody szalowania. Trzeba przyznać, że każde ma zalety, zatem trudno podjąć jednoznaczną decyzję. Nadal w przypadku budowy domów jednorodzinnych stosuje się szalowanie tradycyjne, choć można także zastosować szalunki systemowe, które także bardzo dobrze się sprawdzą. Ale mają one i zastosowanie w przypadku budowy bloków czy innych większych budynków. Tutaj zaletą jest też dosyć niska cena i szybkość wykonania pracy. Z kolei szalunek tradycyjny zazwyczaj stosowany jest dla domów pasywnych.