Projekt domu z poddaszem – dlaczego warto go wybrać?

Decydując się na budowę domu, będziemy zmuszeni wybrać projekt, według którego zostanie on zbudowany. Odpowiedni wybór będzie gwarancją udanego życia w nowym domu. Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru projektu? Czy warto wybudować dom z poddaszem użytkowym a może lepiej zdecydować się na klasyczną parterówkę? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

Odpowiednia wielkość domu to podstawa, która zapewni właściwy komfort mieszkania wszystkim domownikom. Nie ma sensu budować domu przesadnie dużego w sytuacji, gdy nasza rodzina nie jest zbyt liczna. Wybór projektu zbyt małego również nie zapewni komfortowych warunków. Etap wyboru projektu to idealny moment, by zastanowić się jaka powierzchnia zapewni naszej rodzinie odpowiednie warunki mieszalne.

Odpowiedni metraż to jednak nie wszystko, bardzo ważnym elementem jest również właściwe usytuowanie względem siebie pomieszczeń. Należy uwzględnić powierzchnię sypialną oraz użytkową. Nie bez znaczenia jest też duży taras, który będzie doskonałym miejscem do wypoczynku w porze letniej. Całkiem osobną kwestią będzie ogród, który jest jednak całkowicie niezależny od projektu domu.

Dla wielu osób najważniejszą rzeczą w projekcie jest jego wygląd. Należy jednak pamiętać, by nie sugerować się przesadnie wizualizacjami, które są przedstawione w katalogach. Może okazać się, że doprowadzenie naszego domu do wyglądu katalogowego jest niemożliwe ze względu na wysoki koszt.

Należy się wiec skupić głównie na funkcjonalności, która spowoduje, że w naszym nowym domu będzie nam się mieszkać miło i przyjemnie.

Jest jeszcze jeden parametr, na który powinniśmy zwrócić szczególnie uwagę. Chodzi oczywiście o orientacyjny koszt budowy domu. Ważne, by wybrać projekt domu, który będziemy w stanie zbudować i wykończyć.

Czy warto budować domy z poddaszem?

Domy z poddaszem cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu już lat. Mają one kilka zalet, które zachęcają inwestorów do wyboru takich właśnie projektów.

Podstawową zaletą domów z poddaszem jest fakt, że zajmują one na działce zdecydowanie mniej miejsca od domów parterowych. Można je więc umiejscowić na węższych działkach. Co ważne budowa takiego domu jest tańsza, ponieważ mniejsza jest powierzchnia fundamentów i dachu a są to przecież bardzo drogie elementy każdego domu.

Wybierając dom z poddaszem użytkowym o dachu dwuspadowym, oszczędzamy nie tylko na budowie stanu surowego, ale także ociepleniu i wykończeniu budynku. Pamiętajmy, że im prostszy dach, tym niższy koszt budowy domu!

Domy z poddaszem użytkowym mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Jest nią oddzielenie części nocnej, od dziennej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy urządzić na górze wyłącznie sypialnię wraz z łazienką. Cały dół pozostanie strefą wykorzystywaną wyłącznie w dzień. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój.

Budynki mieszkalne z poddaszem użytkowym mają jedną wadę, która jednak nie każdemu przeszkadza. Chodzi o skosy, które pojawiają się w każdym wielokondygnacyjnym domu, który posiada dach skośny. Dla jednych skosy dyskwalifikują projekt, dla innych dodają mu uroku. Wszystko zależy od preferencji danego inwestora.

Projekt gotowy czy indywidualny – co lepiej wybrać?

Zarówno projekty gotowe, jak i indywidualne mają swoje wady i zalety. Największą zaletą projektów gotowych jest bez wątpienia cena. Wybierając taki projekt, na starcie możemy oszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Projekty indywidualne mają jednak jedną ogromną zaletę-dzięki nim możemy wybudować wymarzony dom dokładnie w taki sposób, jak chcemy. Niestety luksus ten sporo kosztuje, a przy sporej różnorodności gotowych projektów korzystanie z tej opcji często jest najzwyczajniej w świecie nieopłacalne.

Wystarczy zaglądnąć na stronę https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-parterowego-z-poddaszem/ by przekonać się jak duży wybór projektów domów z poddaszem możemy uzyskać wybierając gotowe rozwiązania.

Taki wybór to gotowa koncepcja domu wraz z wizualizacją, która jest szczególnie pomocna dla osób, które do końca nie wiedza jak powinien wyglądać ich dom. Należy pamiętać, że wybierając gotowy projekt, również możemy w nim dokonać pewnych zmian(nawet konstrukcyjnych). Robi się to podczas adaptacji projektu do warunków panujących na konkretnej działce.

Warto zwrócić uwagę, by projekt dostosować do warunków zabudowy, które dość dokładnie określają jaki budynek może powstać na naszej działce. Mając wgląd do tego dokumentu oraz przeglądając gotowe projekty domów, bez trudu wybierzemy idealny dom, który będzie służył nam przez długie lata.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.