Wiertarki i wkrętarki należą do tych narzędzi, które są niezbędne w każdym domu. Domowe majsterkowanie, skręcanie mebli, budowanie prostych konstrukcji – odpowiednio dobrane elektronarzędzia znacznie ułatwiają pracę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się parametrom sprzętu. Czy wiertarka akumulatorowa sprawdzi się w domowym warsztacie? Sprawdzamy.
Każdy domowy majsterkowicz marzy o zestawie dobrych narzędzi, dzięki którym bez problemu będzie mógł wykonać niemal każdą pracę w swoim warsztacie. Wiertarki i wkrętarki to absolutne minimum w zestawie narzędzi. Podczas wyboru odpowiedniego modelu często pojawiają się pytania: wiercenie i wkręcanie – w jednym urządzeniu czy w dwóch osobnych? Czy wybrać sprzęt z funkcją udaru? I wreszcie: czy lepiej sprawdzą się elektronarzędzia sieciowe, czy wiertarki na akumulator?
Wiertarka akumulatorowa – poręczna i wygodna
Do przewag akumulatora nad sprzętem podłączanym do prądu należy wygoda i komfort korzystania. Wiertarki na baterie są zazwyczaj sporo lżejsze niż te na kablu, co sprawia, że nawet długotrwała praca z nimi mniej męczy. Są poręczne i co najważniejsze – można ją zabrać wszędzie ze sobą, bez potrzeby szukania dostępu do gniazdka elektrycznego.
Przewody nie przeszkadzają i nie plączą się pod nogami, co zmniejsza ryzyko potknięć i urazów. Wiertarki bezprzewodowe eliminują też problem ograniczenia zasięgu sprzętu związanego z długością kabla. Nie trzeba korzystać z przedłużaczy przy pracach na tarasie, na zewnątrz domu czy w ogrodzie.
Do minusów wiertarek akumulatorowych trzeba zaliczyć brak ciągłości pracy. Sprzęt pracuje tylko wtedy, kiedy bateria jest naładowana. Rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dodatkowe baterie, które pracują wymiennie, aby móc bez przerwy korzystać z urządzenia. Gdy jeden akumulator zasila wiertarkę, drugi w tym czasie się ładuje. Drugie ograniczenie wiąże się z tym, że urządzenia te w niektórych przypadkach cięższych prac mogą mieć niewystarczającą moc. Nie mniej jednak, najnowsze modele świetnie sprawdzają się w przypadku większości prac, a nawet radzą sobie z wierceniem w twardych materiałach.
Wiertarka sieciowa – mocna i wielofunkcyjna
Podobnie jak urządzenia bezprzewodowe, modele zasilane z sieci elektrycznej mają swoje zalety i wady.
Największy plus wiertarek i wkrętarko-wiertarek sieciowych to z przede wszystkim ich moc – świetnie poradzą sobie nawet z najcięższymi pracami. Jednak trzeba zwracać uwagę na moc konkretnego modelu i zakres jego funkcjonalności. Urządzenia sieciowe wystarczy podłączyć do prądu, aby od razu zacząć z nimi pracę. To jednocześnie ich wada i zaleta, wymagają dostępu do gniazdka elektrycznego, ale nie trzeba czekać, aż naładuje się akumulator. Wiertarki sieciowe są też zazwyczaj tańsze niż modele na baterie.
Do minusów zalicza się ograniczenia związane z zasięgiem kabla. Rozwiązaniem jest zastosowanie przedłużaczy, jednak nadal pozostaje problem z plączącymi się i ograniczającymi ruchy przewodami. Według opinii użytkowników są też zazwyczaj cięższe i głośniejsze niż sprzęt bezprzewodowy.
Narzędzia akumulatorowe czy sieciowe – co wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zależy przede wszystkim od tego, do czego potrzebujemy wiertarko-wkrętarkę i gdzie będziemy z niej korzystać.
Sprzęt na kablu to dobry wybór, gdy często wykonujemy prace w domowym warsztacie, z wygodnym dostępem do gniazdek elektrycznych. Wiertarki sieciowe świetnie radzą sobie nawet z ciężkimi pracami. Niedogodność związana z obecnością kabla zasilającego jest w takich sytuacjach rekompensowana mocą urządzenia.
Z kolei wkrętarko-wiertarka czy młotowiertarka akumulatorowa to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie mobilność i wygodę. W ogrodzie, na działce, w domowym warsztacie, a nawet podczas skręcania mebli – ma szerokie zastosowanie także w trudno dostępnych miejscach, a brak plączącego kabla jest ogromną zaletą. Są to zazwyczaj urządzenia poręczne i kompaktowe, pracujące cicho i wydajnie. Najnowsze modele na rynku świetnie sprawdzą się w większości zadań.
Przeczytaj też: Porównanie zalet i wad wiertarki akumulatorowej i zasilanej z sieci
Wiertarka akumulatorowa udarowa – czy sprawdzi się w domowym majsterkowaniu?
Na rynku są już dostępne akumulatorowe wiertarki udarowe o dużej mocy, które poradzą sobie także z wierceniem w kamieniu lub betonie. To modele przeznaczone zarówno dla domowych majsterkowiczów, jak i dla profesjonalistów, którzy chcą mieć wielofunkcyjne urządzenie do zadań specjalnych. Do długich i wymagających prac warto zaopatrzyć się w drugą baterię, trzeba jednak pamiętać, że tego typu sprzęt wymaga pojemnych akumulatorów z dużym zapasem energii.